Najniebezpieczniejsze zdanie świata

Kwiecień 23, 2015

Pięć małp zamknięto w pomieszczeniu, w którym pod sufitem wisiał smakowity banan a pod nim – stała drabina. Jedna z małp, nie namyślając się wiele zapragnęła zdobyć banana i od razu zaczęła wspinać się po drabinie. Kiedy już prawie sięgała po owoc, z ukrytych w suficie spryskiwaczy, polała się lodowata woda, która całkowicie zmoczyła zaskoczone małpy. Po jakimś czasie kolejna małpa odważyła się ponownie sięgnąć po banana. Weszła na drabinę i gdy wyciągała rękę po smakołyk, znów uruchomiły się spryskiwacze z wodą. Sytuacja powtórzyła się kilkakrotnie aż do czasu kiedy małpy przestały sięgać po banana, ponieważ wiedziały jakie będą tego konsekwencje.

Eksperyment wszedł w drugą fazę. Z grupy zamieszkującej pomieszczenie, wyciągnięto jedną małpę i umieszczono nową, która nie miała pojęcia o konsekwencjach prób zdobycia banana. Małpa, gdy tylko zorientowała się co dobrego wisi pod sufitem, od razu rozpoczęła wspinaczkę po drabinie. Pozostałe małpy jednak, ściągnęły ją na ziemię i sprawiły solidne lanie. Nowa małpa podjęła jeszcze kilka prób zdobycia nagrody ale pozostałe zwierzęta zawsze ściągały ją z drabiny i biły. W końcu, nowa małpa nauczyła się, że nie warto sięgać po banana bo kończy się to karą.

Po jakimś czasie w grupie podmieniono kolejną małpę na nową. Oczywiście sytuacja się powtórzyła i już wkrótce kolejna nowa małpa nauczyła się reguł panujących w stadzie. W ten sposób, po kolei podmieniano następne małpy aż doszło do sytuacji, gdy pomieszczenie zamieszkiwały wyłącznie osobniki, które nigdy nie doświadczyły zimnego prysznica spod sufitu, jednak żadna z małp nigdy nie odważyła się sięgnąć po banana.

Jeśli w tym momencie zapytać te małpy dlaczego nie wchodzą po drabinie aby sięgnąć po banana, odpowiedziałyby, że „u nas od zawsze się tak postępuje”.

To właśnie zdanie jest najniebezpieczniejszym zdaniem świata. Bezkrytyczne pielęgnowanie tego rodzaju społecznych kanonów postępowania prowadzi do zamknięcia sobie szans na osiągnięcie atrakcyjnych celów.

Bardzo często w sprzedaży, handlowcy postępują według przyjętych schematów np. zawsze zachęcają klienta do zakupów i usiłują go nakłonić do tego różnymi sposobami. Dlaczego tak postępują? Bo – ich zdaniem – wszyscy sprzedawcy powinni przecież w ten sposób postępować. Nie przyjdzie im do głowy, że jeśli złamią ten schemat i czasem będą pozornie odciągać klienta od decyzji zakupowej, to – zgodnie z regułą odwróconej psychologii – właśnie wtedy dokonają sprzedaży.

Warto zatem zdawać sobie sprawę, że utarte schematy i nakazy wyznaczone przez kogoś innego nie zawsze są najlepszą drogą do celu.

Facebook

Archiwa

Zakaz kopiowania materiałów bez zgody autora © 2017