Trening mentalny – efekty realne

Marzec 14, 2012

Pamiętacie film „Oldboy” z 2003 roku? Na samym początku, główny bohater spędza – z niewiadomych przyczyn – 15 lat uwięziony, w całkowitym odosobnieniu. Kiedy wreszcie zostaje uwolniony i przemierza miasto, spotyka bandę złodziejaszków, którzy chcą go okraść. Mężczyzna zapytuje wtedy sam siebie: „Czy trening mentalny, który odbywałem codziennie przez ostatnie lata, pozwoli mi ich pokonać?”. Rusza na bandytów i wszystkim daje porządny wycisk, choć wcześniej nie miał do czynienia ze sztukami walki.

Druga sytuacja – już realna. Duża grupa ludzi trenująca koszykówkę została podzielona na trzy drużyny.

Drużyna A – ćwiczyła rzuty do kosza przez godzinę dziennie, przez miesiąc – na boisku

Drużyna B – w ogóle nie ćwiczyła rzutów

Drużyna C – ćwiczyła rzuty wyłącznie w myślach, wyobrażając sobie ze szczegółami wszystkie detale – również przez godzinę dziennie, przez miesiąc

Po upływie miesiąca zbadano i podsumowano postępy wszystkich drużyn:

Drużyna A – poprawiła swoją skuteczność o 2%

Drużyna B – pogorszyła swoją skuteczność o 2%

Drużyna C – poprawiła swoją skuteczność o 3,2%

Trzecia sytuacja – również prawdziwa, zbadana w warunkach laboratoryjnych. Badacze podzielili ochotników na dwie grupy – jedna z nich otrzymała do wykonywania ćwiczenie pewnych partii mięśni – kilkanaście powtórzeń i kilka serii dziennie. Druga grupa miała sobie tylko realistycznie WYOBRAŻAĆ, że wykonuje to samo ćwiczenie. Po kilku tygodniach zmierzono przyrost tych mięśni u obu grup. Okazało się, że w mięśniach osób, które tylko wyobrażały sobie ćwiczenia, odnotowano przyrost w wysokości 30% tego przyrostu jaki zmierzono wśród naprawdę ćwiczących.

Słowem-kluczem odnoszącym się do wszystkich powyższych sytuacji – jest: TRENING MENTALNY. Polega na wyobrażaniu sobie, wizualizowaniu czynności jaką planujemy wykonać lub celu jaki chcemy osiągnąć. Jeśli jest robione systematycznie i w odpowiednim skupieniu – pozwala realizować zamierzenia z lepszym skutkiem. Adam Małysz przed każdymi zawodami wyobrażał sobie jak siada na belce startowej, rusza w dół skoczni, odbija się z progu i leci w powietrzu, aż do samego lądowania i wytracenia prędkości. Jakie osiągnięcia miał Małysz – tego chyba nie muszę przypominać J Zawodowi sportowcy korzystają z treningu mentalnego jako niezbędnego wspomagania rzeczywistego treningu  fizycznego.

Masz do przeprowadzenia prezentację dla klienta? Oprócz ćwiczenia jej w rzeczywistości, codziennie poświęć trochę czasu aby ją przeprowadzić wyłącznie w myślach. Niech będzie dokładnie taka, jak uważasz, że powinna  wyglądać. Jeśli przeprowadzisz ją sto razy w myślach, wtedy dużo łatwiej przeprowadzisz ją w rzeczywistości. Twój umysł będzie już oswojony z tą stresującą sytuacją – ponieważ miał z nią już wielokrotnie do czynienia.

Twoim celem jest zrealizowanie konkretnego planu sprzedaży? Wyobrażaj sobie codziennie podsumowującą rozmowę z Twoim szefem podczas której informujesz go, że wykonałeś plan. Niech to będzie Twoim celem. Już wkrótce do głowy zaczną przychodzić Ci pomysły jak ten cel osiągnąć.

Sprzedajesz jakiś produkt w bezpośrednim kontakcie z klientami? Wizualizuj każdego dnia rozmowę z klientem, w trakcie której wzbudzasz jego zainteresowanie, odpowiadasz na wszystkie obiekcje, wywołujesz chęć zakupu i finalizujesz transakcję. Im częściej wykonasz taką „mentalną sprzedaż” tym lepiej będziesz radził sobie w realu.

Oczywiście, powiedzmy sobie od razu – sam trening mentalny nie załatwi nam przeprowadzenia dobrej prezentacji, nie wypracuje za nas planu sprzedaży czy odbędzie za nas rozmowy z klientem. Jest to jednak potężne i skuteczne narzędzie, wspomagające wielu ludzi w osiąganiu przez nich fenomenalnych rezultatów, Jeśli pomaga innym – dlaczego nie miałby pomagać również nam?

Facebook

Archiwa

Zakaz kopiowania materiałów bez zgody autora © 2017